Wielu z nas w dzieciństwie chciało odkrywać tajemnice i legendarne skarby, przeżywać niesamowite przygody na drodze do celu. Dziś dzięki nowoczesnym technologiom każdy z nas może stać się poszukiwaczem skarbów. Może nie do końca będzie czynić to z takim rozmachem i efektami jak Indiana Jones, ale nie znaczy to, że zabawa nie będzie równie przyjemna. Bardzo często to, co spotyka nas na drodze do skarbu jest cenniejsze od niego.

Geocaching to gra terenowa dla posiadaczy odbiorników GPS – z kompasem też można, jeśli ktoś lubi wyzwania. Polega ona na poszukiwaniu tzw. skrytek ukrytych przez innych graczy i odnotowaniu ich znalezienia na stronie internetowej. Pomysł genialny w swojej prostocie. Najpopularniejsza w Polsce platforma geocachingowa działa od 2006 roku. Jest to OpencachingPL. Najlepsi i najwytrwalsi mogą poszczycić się Odznaką „PTTK Geocaching Polska”.

Po ponad 15 latach geocaching nadal ma się dobrze. Jego popularność rośnie, co rusz powstają także nowe warianty zabawy i ciekawe urozmaicenia, gdyż samo szukanie skrytki wg współrzędnych staje się nudne. Po pierwsze zakłada się skrytki w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Po drugie ważny jest pomysł na samą skrytkę, jej wielkość, budowę, sposób zamaskowania. Po trzecie liczy się droga do celu. Czasem trzeba wykonać określone zadania, znaleźć wskazówki, rozwiązać zagadki, aby poznać współrzędne. Może to trwać nawet kilka miesięcy.

Co znajdziemy w skrytce, kiedy już znajdziemy skrytkę? Ołówek, temperówkę i logbook, czyli papierowy dziennik, w którym własnoręcznie musimy umieścić wpis. To podstawa do uznania znaleziska i jedna z elementarnych zasad geocachingu. Oprócz tego znajdziemy „skarby”, czyli przedmioty pozostawione przez założyciela, które mogą podlegać wymianie. Ich wartość zależy od możliwości właściciela. Ponadto możemy znaleźć tzw. TravelBugi lub GeoCoiny, czyli przedmioty podróżne, które przenosi się ze skrzynki do skrzynki, a właściciel może śledzić ich trasy.

Każda gra ma zasady. Skrytka może być wirtualna lub materialna. Musi być zarejestrowana w serwisie oraz posiadać opis wymagań, trudności, zagrożeń. Cenione są informacje i ciekawostki o miejscu ukrycia. Skrytka nie może być zakopywana i umieszczana na prywatnych posesjach, w miejscach niebezpiecznych, zabytkowych ani w miejscach ochrony przyrody poza wyznaczonymi szlakami. Musi być starannie zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Zarówno założyciel, jaki znalazca mają obowiązek dbać o należyte zabezpieczenie skrytki. Znalazca ma obowiązek wpisać się do logbooka. Może zabrać lub wymienić przedmiot. Do skrytki nie wolno wkładać przedmiotów nielegalnych, łatwo się psujących, niebezpiecznych oraz śmieci. A zatem do dzieła!