Główny Szlak Beskidzki od dawna przyciąga wielu podróżnych przede wszystkim swoim pięknem. Prezentuje się on naprawdę fenomenalnie i jest w stanie zrobić świetne wrażenie na wszystkich osobach zakochanych w pięknie przyrody. Przemierzanie tego szlaku to niesamowita przygoda, która może trwać wiele dni. Planując wakacyjny wyjazd warto wziąć pod uwagę Główny Szlak Beskidzki. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach.

Główny Szlak Beskidzki ciągnie się przez 524 km. Rozpoczyna się w Beskidzie Śląskim i ciągnie, aż do Bieszczad. Dziś szlak prowadzi do Wołosatego i tam się kończy. Dla chcących istnieje jednak możliwość przejścia na stronę ukraińską i wkroczenie na dawny czerwony szlak. Należy jednak pamiętać o zagwarantowaniu sobie pozwoleń na przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej, aby uniknąć później kłopotów. W przypadku ich posiadania śmiało można się wybrać na zwiedzanie jednego z najpiękniejszych szlaków górskich.

Po stronie polskiej na szlaku można spotkać wielu turystów oraz wiele wycieczek. Szlak jest również dostosowany do zwiedzających i odpowiednio oznaczony. Po drodze można napotkać liczne schroniska oraz kwatery prywatne przez co po stronie polskiej nie jest potrzebny namiot. Można także bez problemu uzupełnić zapasy jedzenia. Wszystko zmienia się jednak po przekroczeniu wschodniej granicy. Po stronie ukraińskiej szlaki nie są tak często uczęszczane przez co nie zostały przystosowane do turystów. Można w pełni cieszyć się pięknem przyrody i jej naturalnym wyglądem. Trzeba być również przygotowanym na trudność w przemierzaniu niektórych fragmentów szlaku. W przypadku spotkania jakiegokolwiek sklepu należy również uzupełniać zapasy. Sama część ukraińska ze względu na trudności z przedostaniem się przez granicę i dzikość szlaku nie jest on bardzo dobrze zbadany.

Poruszając się po stronie ukraińskiej niezbędny będzie namiot oraz GPS. Przez to, że w wielu miejscach szlak nie jest wyraźnie wyznaczony łatwo się zgubić. Nie należy również liczyć na spotkanie wielu schronisk dla podróżujących. Osoby wybierające się w podróż powinny zabrać ze sobą również wszystkie niezbędne przedmioty do wyprawy pod namioty. Przydadzą się również mapy WIG z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Są one bardzo dokładne i stanowią dobrą pomoc do kierowanie się na podstawie nawigacji.

Podczas przemieszczania się po stronie ukraińskiej należy również zachować ostrożność. W ukraińskich górach nie brakuje bowiem kłusowników, którzy mogą okraść polskich turystów. Warto mieć to na uwadze i być bardzo czujnym. Najlepiej podczas snu wszystkie wartościowe rzeczy trzymać przy sobie, aby w razie próby kradzieży obudzić się.

Ukraińska strona Głównego Szlaku Beskidzkiego to możliwość podziwiania przyrody w pełnej jej okazałości. W wielu miejscach nie ma śladu ingerencji człowieka. Wybranie się w taką trasę to zatem niezwykła przygoda i możliwość ujrzenia przepięknych krajobrazów.