Czego nie zabierać?
Alternatywny, lekki sprzęt
Najlepsza lekkość bytu

Wielodniowa, piesza wyprawa z plecakiem to świetna przygoda, dająca możliwość obcowania z naturą przez długi czas z dala od ludzi. To jest prawie jak wycieczka objazdowa, codziennie w innymi miejscu, spędzanie każdej nocy na nowym terenie tylko bez luksusowych hoteli, autokarów i nagabujących handlowców. Idąc kilkadziesiąt kilometrów, przez kilka dni należy dążyć do tego, aby nie wyczerpać swoich sił i cieszyć się pięknem przyrody. Główną drogą do tego celu jest lekki plecak.

Podróżny plecak nosi się na plecach przez całą wędrówkę, więc musi być on jak najlżejszy. Standardowy plecakowy bagaż na kilkudniową wyprawę waży ok. 25 kilogramów. A gdyby tak nosić nie 25, a 9 kilogramów? Mniejsza waga to mniej dźwigania, ale również zmniejszenie komfortu wędrówki i pobytu na kempingu.

Decydując się na długą wyprawę „backpacking”, chyba jesteś tego świadomy i nie jest to problemem, w końcu najważniejsze jest cieszenie się z natury wokół. Pamiętaj o swoim kręgosłupie i fizycznych możliwościach, nie przeciążaj się. Człowiek nie powinien długo dźwigać więcej, niż 20% jego masy ciała, inaczej ryzykuje problemy zdrowotne. Co zabrać do osobistego lekkiego bagażu?

A reszta tej porady...

oraz mnóstwo innych wskazówek prosto z podróży, w pełnej wersji do ściągnięcia.