Czy kemping można połączyć z luksusem?
Jakie są formy glampingu?
Wczasy na glampingu, zamiast w hotelu

Glamping jako nazwa powstał z połączenia słów “glamour” oraz “camping”. Pierwsze kojarzy się ze stylowymi butikami. Drugie z namiotem i ogniskiem. A czym jest ta niezwykle interesująca fuzja?

Ideą kempingu jest przebywanie w pobliżu walorów przyrodniczych, ale nie w budynkach, jak hotele czy pensjonaty. Idea glampingu jest podobna. Również chodzi o to, by być jak najbliżej pięknych, naturalnych miejsc i z dala od większych zabudowań. Z tym, że w tym przypadku nie trzeba poświęcać wygody, aby być w takiej lokalizacji. Oferowane w ramach glampingu noclegi znajdują się w namiotach, naczepach, tipi, jurtach, drewnianych chatkach a nawet na drzewach. Przy ich konstrukcji często zwraca się uwagę na harmonijne wkomponowanie w otaczającą przestrzeń, stąd dominującym surowcem budowlanym jest drewno. Za to ich wyposażenie zdecydowanie bardziej przypomina dobrej jakości hotele, obejmując (w zależności od miejsca) potężne łóżka, wanny z jacuzzi, meble stylizowane na antyki czy ręcznie tkane dywany.

Oferta glampingu kierowana jest głównie do osób, które pragną przebywać w miejscach oddalonych od cywilizacji i ukrytych dla tłumów, czuć nieskrępowany kontakt z przyrodą, a jednocześnie oczekują wysokiego standardu. Stąd pośrodku dżungli, nad jeziorami, na zboczach gór i na plażach nie zabudowanych hotelami powstają niesamowite obiekty, łączące prosty, czasem prymitywny wygląd zewnętrzny z imponującym, luksusowym wnętrzem.

Glamping nawiązuje do pierwszych wypraw safari, w których uczestniczyli bogaci europejczycy, kompletnie nie nawykli do trudów obozowego życia. To dla nich na sawanny sprowadzano stylowe meble czy drogie tkaniny. Później okazało się, że jest to coraz bardziej istotny trend w turystyce. Wiele osób pragnie spędzić czas w oazie spokoju z dala od ludzkich siedzib, a jednocześnie nie zamierza rezygnować z określonego komfortu. Jak wiadomo, to kosztuje więcej niż pobyt w hotelowym molochu w centrum zatłoczonego kurortu. Ale za to pozwala na niezakłócony odpoczynek i wyciszenie. A to jest warte dodatkowych pieniędzy, szczególnie dla osób, od których codzienność wymaga pośpiechu, wytężonej pracy i podejmowania trudnych, odpowiedzialnych decyzji.

Dla potrzeb gości w niektórych obiektach funkcjonują dobre restauracje, oferowane są zabiegi SPA oraz Wellness, usługi przewodnickie i inne – wszystko jednak w sposób pozwalający gościom na zachowanie maksimum prywatności.

W końcu głównym celem glampingu jest stworzenie idealnych warunków do odpoczynku – w bliskości natury, z dala od większych ilości ludzi, a jednocześnie z niezbędną infrastrukturą. Nie dla wszystkich frajdą jest rozkładanie i zwijanie obozu, zbieranie drewna na ognisko, czy „kąpiel” w misce wody. Nie każdy lubi też spać na karimacie rozłożonej na prawie równym podłożu, które całkowicie równe nie jest.

Czasem to wygoda decyduje o wyborze konkretnego miejsca i formy spędzania czasu. I wtedy warto poszukać miejsc, które oferują glamping.