Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej powstał w 1988 roku na terenie Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Jego zadaniem jest ochrona królestwa zieleni, jakim jest Puszcza Solska oraz jej unikatowych walorów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych. Aż 86% powierzchni Parku stanowią lasy, które poprzecinane są błękitnymi wstęgami rzek. Prawdziwa ostoja malowniczych krajobrazów, unikatowej roztoczańskiej flory i fauny, a także wspaniałe miejsce dla osób lubiących obcować z naturą i korzystać z dobrodziejstw aktywnej turystyki.

Najciekawszą na terenie Parku Krajobrazowego strefą jest strefa krawędziowa, którą Roztocze opada ku Kotlinie Sandomierskiej. To tutaj Tanew wraz ze swoimi wdzięcznymi dopływami: Jeleniem, Sopotem, Szumem oraz Niepraszką, tworzy przepiękne i urokliwe doliny przełomowe. Od wielu wieków wody potoków wcinają się głęboko w podłoże, pamiętając czasy wypiętrzania się Karpat. Ich pozostałością są niewielkie progi tektoniczne, czyli malownicze wodospady zwane swojsko „szumami” lub „szypotami”. To one są ozdobą najpiękniejszego ze szlaków turystycznych w Puszczy Solskiej.

Szlak Szumów – 12 do 17 km, 24 przecudne wodospady, niezapomniana piesza wycieczka po Rezerwacie Tanwi. Bogata szata roślinna oraz czyste wody sprawiły, że tereny Puszczy są rajem dla ptaków oraz rzadkich gatunków ryb, a tym samym dla ornitologów i wędkarzy. To tu można znaleźć krainę pstrąga i lipienia, a szczęśliwiec może usłyszy gadożera – jednego z 7 przedstawicieli tego gatunku w Polsce.

Szlak Walk Partyzanckich to idealna propozycja dla amatorów historii oraz backpackingu, czyli wędrówek z plecakiem. Jego łączna długość to 102 km, które wiodą leśnymi ścieżkami, przez wsie i miasteczka, wzgórza i cmentarze. Duchowych przeżyć można szukać w zabytkowej synagodze i kirkucie w Józefowie, a także w modrzewiowym kościółku i „Kaplicy na Wodzie” w Górecku Kościelnym. Na terenie Parku znajdują się jeszcze 4 ciekawe szlaki oraz 2 ścieżki dydaktyczne w „Nad Tanwią” i „Czartowe Pole”. Teren jest płaski, a więc świetnie nadaje się do nordic walkingu. Trzeba pamiętać, że na każde takie wyjście, czy to jest krótka piesza wycieczka, czy kilkudniowa wędrówka z plecakiem, kilka rzeczy zawsze należy ze sobą zabrać. W takim „niezbędniku” powinny się znaleźć odpowiednie i wygodne buty, coś od deszczu, wiatru, skarpety na zmianę, czapka, coś do jedzenia i picia, zapałki oraz podręczna apteczka. Nawet jeśli jest to najpopularniejszy szlak turystyczny, nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Na terenie Parku znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna i noclegowa. Miejscowości Susiec, Narol, Huta otwierają swe podwoje dla amatorów aktywnego wypoczynku, Rowerowa stolica Roztocza – Józefów zaprasza na malownicze trasy oraz „akcje na dwóch kółkach”.