Park Narodowy Gór Stołowych to rzeczywiście jedno z najbardziej wyjątkowych i najpiękniejszych miejsc na mapie Starego Kontynentu. Zawdzięcza to właśnie im, jedynym w Europie górom o budowie płytowej. Utworzony w 1993 roku Park jest nie tylko ostoją przyrody, schronieniem dla wielu gatunków rodzimej flory i fauny, lecz również jednym z lepiej zagospodarowanych turystycznie Parków. Wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku, a zwłaszcza pieszych wycieczek.

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Stołowych, to pierwszy i obowiązkowy punkt każdej pieszej wycieczki. To tu znajduje się słynny Fotel Pradziada zwany także Tronem Liczyrzepy, ducha gór, u stóp którego rozsiane są fantastyczne formy skalne, które przypominają różne postacie i kształty, m.in. Wielbłąd, Koński Łeb, Mamut, Kwoka. Wędrówka wokół nich może być nieco niebezpieczna. Trzeba uważać, aby przypadkiem przedwcześnie nie trafić do Piekła, 30-metrowej szczeliny, a tam prosto na Diabelski Stół. Dziwaczne formacje znajdują się także na Szczelińcu Małym oraz na Błędnych Skałach w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.). Ci, którzy cenią sobie bardziej kameralne wędrówki i kontakt z przyrodą, powinni wybrać szlaki turystyczne w rejonie tzw. Skalnych Grzybów, Radkowskich Skał lub w okolice Białych Skał przy Narożniku. Mniej znane, rzadziej odwiedzane, a równie piękne i intrygujące.

Po aktywnym wypoczynku w górach czas zregenerować siły. Najlepiej skorzystać z dobrodziejstw naturalnych, czyli bogatych w minerały wód, w okolicznych uzdrowiskach – Dusznikach-Zdroju, Kudowie-Zdroju czy też Polanicy-Zdroju. Znane i popularne od XVIII wieku gościły wielu znanych ludzi, m.in. Chopina, którego dworek można podziwiać do dziś w Dusznikach. Można także odwiedzić któryś z pięknych zabytkowych kościołów lub Zieloną Dolinę, gdzie znajduje się Źródełko Maryi – miejsce pielgrzymkowe z kaplicą Matki Boskiej Bolesnej z 1887 roku. Obowiązkowym punktem jest wizyta w Kaplicy Czaszek w Czermnej.

Góry Stołowe nie są bardzo wysokie, niemniej jednak jak to góry lubią być kapryśne i przy pomocy błyskawicznie zmieniającej się pogody bronić swoich tajemnic. Mnóstwo tu szczelin, ciasnych zakamarków, miejsc, w których można się zgubić lub utknąć. Każdy aktywny wypoczynek powinien być też bezpieczny. Dlatego idąc w góry, należy zabrać odpowiednie i wygodne obuwie, a w plecaku, niezależnie od pogody i pory roku powinny się znaleźć: czapka, rękawiczki, zapasowe skarpety i koszula, ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronne, płachta, podręczna apteczka, latarka, zapałki oraz coś do picia i jedzenia, najlepiej batonik, który szybko dostarczy zmęczonym wędrówką mięśniom dawkę cukru. I najważniejsze nie należy schodzić z wyznaczonego szlaku turystycznego. A tych jest wiele: ponad 150 km tras rowerowych i prawie tyle samo pieszych, a wszystkie malownicze i zapierające dech.