Cudze chwalicie, swego nie znacie. To stare i mądre przysłowie niezwykle często sprawdza się w praktyce. Potrafimy wędrować uliczkami Wenecji bez mapy, wiemy, kto wzdychał na Moście Westchnień, znamy miejscowe historie, legendy i anegdoty, a tymczasem nie wiemy nic lub wiemy bardzo niewiele o wielu miejscach we własnym kraju, ba! o miejscowości, w której mieszkamy, o jej okolicach.

“Questing” to jedna z najoryginalniejszych i najciekawszych metod poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jakie wymyślono. Questing to forma turystyki oparta na wędrowaniu po nieoznakowanych szlakach, kierując się informacjami ukrytymi w pod postacią wierszowanych zagadek. Możemy to nazwać grą lub zabawą, która łączy w sobie gry terenowe i miejskie z podchodami urządzanymi przez harcerzy i która uwieńczona jest odnalezieniem skarbu. Questing to szukanie wyjątkowości i niezwykłości w miejscach pozornie zwyczajnych, to także rozwijanie poczucia tożsamości i wspólnoty, a także świetny pomysł na promocję regionu.

Czym jest quest? To wyprawa, to nieoznakowany szlak, po którym porusza się odkrywca, a pomagają mu w tym wierszowane zagadki. Każdy quest prezentuje konkretny temat. Może to być miejscowa legenda, konkretne miejsce, przedmiot lub wydarzenie. Na końcu czeka skrzynia ze skarbem, a w niej także pieczątka, której odbicie staje się dowodem zaliczenia questu. Tworzeniem questów zajmują się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Często są to uczniowie lub studenci, a także przedstawiciele lokalnych społeczności. Najczęściej współpracują oni z osobami znającymi region, zarówno naukowcami, jak i miłośnikami historii, a także z lokalnymi instytucjami, które mogą dostarczyć rzetelnych informacji oraz materiałów takich jak publikacje, archiwalia czy mapy. Samo tworzenie questu może stać się niezwykłą przygodą i niebanalną lekcją historii. To właśnie twórcy questów są pierwszymi odkrywcami skarbów. To oni dzięki swej wrażliwości, dociekliwości oraz pomysłowości pierwsi wydobywają na światło dzienne nieznane i zapomniane sekrety małych ojczyzn, a potem tworzą ciekawe i niezwykle wciągające opowieści oraz przemyślne sposoby dojścia do celu.

Dla kogo jest questing? Dla wszystkich. Podążać szlakiem można samemu, z przyjacielem, rodzicami, dziadkami lub psem. Questing jest wielopokoleniowy i uniwersalny. Dzięki niemu wiele osób spełniło swoje dziecięce marzenia o byciu Indianą Jonesem lub Jacquesem Cousteau. Questing pozwala nam na nowo odkryć w sobie ciekawość świata, pozwala nam na bycie dziećmi, obieżyświatami, poszukiwaczami skarbów, pozwala nam bawić się beztrosko i cieszyć chwilą. Daje nam niesamowitą możliwość ciekawego spędzania czasu z własnymi pociechami, uczenia ich wytrwałości, samodzielności, współpracy, rozwijania w nich pasji i zainteresowań. Questing umożliwia nam także przypomnienie sobie lub odkrycie na nowo, skąd pochodzimy, kim i gdzie jesteśmy oraz dokąd zmierzamy.