Holandia ma swoją Wenecję Północy, Polska miała dawno temu swój Paryż, a nasi południowi sąsiedzi mają swoją Szwajcarię. Ta niezwykła kraina zawdzięcza swoją nazwę dwóm szwajcarskim malarzom epoki romantyzmu, których urzekły malownicze tereny nad Łabą. W 1826 roku wydano pierwszy przewodnik turystyczny dla tego regionu, a w 50 lat później zaczęto budowę schronisk, wież widokowych, wyznaczanie szlaków turystycznych i organizację pieszych wycieczek. Czeska Szwajcaria leży na Wyżynie Dieczyńskiej, między miejscowościami Hřensko i Chřibská.

W 2000 roku powstał tu Park Narodowy Czeska Szwajcaria o powierzchni 79 km2. Obejmuje ochroną część Łabskich Piaskowców z ich unikatowymi i niezwykłymi formacjami skalnymi, zapewnia spokojną ostoję wielu gatunkom roślin i zwierząt. Jest także wspaniałym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki.

Wrotami do Czeskiej Szwajcarii jest malownicze Hřensko. Tu zaczynają się liczne szlaki turystyczne, którymi można wędrować po tej baśniowej krainie. Najpopularniejszą trasą turystyczną jest Gabrielina stezka (Ścieżka Gabrieli). Wiedzie ona poprzez wąwozy, parowy, szersze i węższe ścieżynki z osady Mezní Louka do słynnej Bramy Pravčickiej. 16m wysokości, 8m szerokości, 27m długości obłąka, czyli największy na Starym Kontynencie naturalny skalny most, a tuż obok „przyklejony” do skały zameczek Sokole Gniazdo. Z Mezní Louka warto także wyruszyć na pieszą wycieczkę wzdłuż rzeczki Kamenice. Trasa turystyczna biegnie poprzez ścieżki, tunele, blaszane chodniki przymocowane do pionowych skał i nagle stop. Trzeba przesiąść się do łódeczki. Widoki zapierają wprost dech w piersiach, atmosfera jest sielankowa, woda i czas płyną sobie leniwie, czujemy się jak w bajce i nagle trach! Flisak pociąga za sznurek i jest…Czeska Niagara.

Pod koniec XVIII wieku dwaj szwajcarscy artyści zobaczyli w krainie nad Łabą baśniowy kraj swych lat dziecinnych i nazwali go swoją Szwajcarią. Półtora wieku później twórcy filmu „Lew, czarownica, i stara szafa” ujrzeli w tej samej krainie Narnię – baśniowy kraj z książek C.S. Lewisa. Skalne wieże skąpane w promieniach słońca, woda szemrząca wśród skał, labirynty, tajemnicze tunele, rozległe panoramy, wiatr szumiący w korona sosen. Wszystko pięknie, ale nie możemy zapomnieć, że wędrówka po Parku Narodowym to w większości wędrówka po terenach skalnych. Trzeba zatem zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i wycieczkowy niezbędnik. Teraz możemy już spokojnie wdrapać się na Diečinský Snežnik i podziwiać malownicze panoramy z zabytkowej wieży widokowej. Prawdziwą perełką jest Panská skála. Zadziwiająca formacja skalna, zbudowana z „piszczałek”, czyli pięco- i szcześciobocznych filarów.

Czeska Szwajcaria to idealne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Hřensko i okoliczne miejscowości stanowią bardzo dobrą bazę wypadową. Łatwo tu o nocleg i punkty gastronomiczne, a szlaki turystyczne są bardzo dobrze utrzymane. Wszystko to zachęca, aby zostać na dłużej.