Babiogórski Park Narodowy wraz z masywem Babiej Góry uważny jest za jedno z wspanialszych miejsc pieszych wycieczek. Sam park utworzony został w 1954 roku. Objęto wówczas ochroną przeszło 16 km² ziemi. Obecnie powierzchnia tego terenu wynosi prawie 34 km². Jego unikatowość wynika przede wszystkim z faktu występowania na nim licznych roślin i zwierząt występujących bardzo nielicznie albo też nie spotykanych nigdzie indziej, jak choćby okrzyn jeleni, rogownica alpejska oraz niedźwiedź, rzadkie gatunki chrząszczy, dzięcioły i puchacze.

Tym, co wyróżnia Babiogórski Park Narodowy spośród innych jest także charakterystyczny układ pięter roślinności oraz jedyne w Beskidach piętro halne występujące w szczytowej partii Babiej Góry. Wszystko to można podziwiać z licznych szlaków turystycznych obejmujących już ponad 52 kilometry wyznaczonych tras, idealnych na dłuższe lub krótsze wyprawy.

Największą atrakcją parku jest niewątpliwie masyw Babiej Góry z jej najwyższym szczytem Diablakiem (1725 m.n.p.m), z którego w sprzyjającą pogodę roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Jezioro Orawskie i okoliczne miejscowości. Mając szczęście można dostrzec także na horyzoncie zarys oddalonego o około 100 kilometrów Krakowa.

Zorganizowanie pieszej wyprawy, a nawet wczasów pod namiotem w okolicach Babiej Góry nie jest bardzo wymagającym zadaniem. Szlaki prowadzące na szczyt zaczynają się w wielu punktach, spośród których najpopularniejszymi są: Przełęcz Krowiarki oraz Lipnica Wielka i Zawoja. Warto wybierając się w te góry zwrócić uwagę na możliwość dojazdu. Bowiem tylko do nielicznych z tych miejsc można dojechać regularną komunikacją autobusową.

Dużą zaletą Babiogórskiego Parku Narodowego są szlaki o zróżnicowanym poziomie trudności. Na trasach urządzono wiele tarasów widokowych z których można podziwiać okoliczne miejscowości leżące u podnóża masywu, pasma Beskidów, Jezioro Orawskie oraz Tatry. Prawdziwym koneserom aktywnej turystyki i pięknych widoków, można polecić wschód słońca oglądany ze szczytu Babiej Góry, kiedy to można zobaczyć wyraźny cień jaki rzuca ona na okoliczne miejscowości. W specjalnie wyznaczonych miejscach można nawet biwakować i czerpać pełną przyjemność z wczasów pod namiotem.

Pieszą wędrówkę po Paśmie Babiogórskim można rozłożyć na kilka dni. W miejscowościach u podnóża gór znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kempingi i gospodarstwa agroturystyczne. Ponad to istnieje możliwość noclegu w schronisku na Markowych Szczawinach. Wiele osób coraz bardziej docenia zalety aktywnej turystyki i tzw. backpacking, czyli po prostu podróże z plecakiem. Podczas takiej wycieczki warto odwiedzić także liczne obiekty muzealne i edukacyjne znajdujące się w okolicznych miejscowościach: drewniany kościół w Zawoi, Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, Muzeum Turystyki Górskiej przy schronisku na Markowych Szczawinach czy Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Wycieczki piesze to nie jedyna atrakcja jaką oferuje ten park narodowy. Na jego terenie znajdują się także 3 szlaki narciarskie mające długość od 1,5 do 3 km, jest to więc doskonały rejon na uprawianie aktywnej turystyki.